Encyklopedia Rocka

Na pomysł na płytę solową Slash wpadł w 2008 roku, czyli w momencie burzliwego odejścia Scotta Weilanda z Velvet Revolver. Jak sam mówił miał dość współpracy z trudnymi wokalistami i całokształtem związanym z grą w zespołach. Nie, żeby grać w kapelach nie lubił, ale dotarł po prostu do punktu, w którym stwierdził, że najwyższy czas zrobić coś całkowicie po swojemu. Problemów i afer z Axlem Rosem w roli głównej w Guns N' Roses miał aż nadto, a i współpraca z Weilandem nie była usłana różami. Własna muzyka miała być odskocznią, próbą stworzenia czegoś na własną rękę. I sam przyznał, że nagrywanie pierwszej solowej płyty stanowiło dla niego katharsis. Do współpracy zaprosił sekcję rytmiczną - basistę Chrisa Chaneya i perkusistę Josha Freese'a, a także całą plejadę rockowych gwiazd.

Pomysł podpatrzyłem od innych gitarzystów - przyznawał żartobliwie. I tak na płycie zatytułowanej po prostu Slash zaśpiewali weterani: Ozzy Osbourne, Lemmy Kilmister, Ian Astbury, Iggy Pop, jak i przedstawiciele młodszego pokolenia: Myles Kennedy, Andrew Stockdael, Adam Levine czy Rocco DeLuca. Sensacją był występ Fergie z Black Eyed Peas, która zaśpiewała z niezwykłą rockową werwą jeden z utworów. Ponadto na płycie nie zabrakło starych kumpli z Guns N' Roses: Izzy'ego Stradlina, Duffa McKagana i Stevena Adlera, każdy z nich zagrał jednak w innym utworze. Piosenki na płytę nie powstawały z myślą o konkretnych wokalistach, Slash zastanawiał się kogo zaprosić, już w momencie gdy utwór był gotowy.

Album powstawał niemalże cały rok 2009 w Barefoot Recording Studio. W USA ukazał się 6 kwietnia 2010 roku, w Anglii dzień później. Zadebiutował na trzecim miejscu listy Billboardu, stając się także numerem jeden w Kanadzie, Nowej Zelandii, Szwecji i Austrii.

Już w lutym Slash zapowiedział koncertowe tournee, w którym wokalnie towarzyszyć mu będzie Myles Kennedy, który na płycie zaśpiewał w dwóch utworach. Jestem szczęśliwy i dumny, że zechciał ze mną grać - mówił gitarzysta, dodając - myślę, że jest jednym z najlepszych współczesnych rockandrollowych wokalistów. Ich współpraca mogła nastąpić wcześniej, Kennedy był jednym z kandydatów do Velvet Revolver ale nie skorzystał z oferty. Slash nie znał go osobiście, ale słyszał o nim dużo entuzjastycznych opinii, a dodatkowo wrażenie robiła na nim propozycja śpiewania we wskrzeszonym Led Zeppelin, którą otrzymał wokalista. Początkowo na płycie Slash, Kennedy miał śpiewać tylko w utworze Starlight, jednak jego wykonanie zrobiło na tyle duże wrażenie na gitarzyście, że zaproponował mu nagranie i drugiego utworu, a w dalszej konsekwencji udział w trasie.

Na trasie obok Kennedy'ego Slashowi towarzyszyli Bobby Schneck na gitarze rytmicznej, basista Todd Kerns i perkusista Brent Fitz. Koncertowa karuzela trwała ponad rok (z krótką przerwą między październikiem, a styczniem, gdy Kennedy... koncertował z macierzystym Alter Bridge). Grupa dała 142 koncerty, wystąpiła na pięciu kontynentach, co rusz przenosząc się z jednego na drugi. W repertuarze oprócz numerów z solowej płyty były utwory z całego dorobku Slasha, a także z repertuaru Alter Bridge, co było dla Kennedy'ego prawdziwa szkołą. Jeden z finalnych występów - z rodzinnego miasta Slasha - Stoke On Trent w Anglii - z 24 lipca 2011 roku został wydany 14 listopada na DVD i płycie. Wcześniej wydano także w limitowanym do 1200 płyt nakładzie, zapis koncertu z Manchesteru z 3 lipca 2010 roku, który sprzedawano już po zakończeniu koncertu. To wydawnictwo należy jednak traktować jako oficjalny bootleg dla fanów.

Maciej Wilmiński

Data ostatniej modyfikacji: 16-10-2012 r.

Slash

Los Angeles, USA

Aktualny skład:

Slash, Myles Kennedy, Brent Fitz, Todd Kerns

    Lata działalności:

    2008 -