Encyklopedia Rocka

Geneza solowej działalności Steve'a Harrisa sięga początku lat 90. ubiegłego stulecia. Otrzymał on wówczas kasetę od gitarzysty Grahama Leslie z materiałem jego zespołu. Liderowi Iron Maiden niezwykle spodobała się zaprezentowana muzyka, stąd szybko zaangażował się w działalność tego zespołu, patronując ich działalności. Stał się dla muzyków nie tylko menedżerem, ale i mentorem, współtworzył z nimi piosenki, wymyślił także nazwę grupy - British Lion - i usilnie próbował ją wypromować. Jak się okazało - bezskutecznie. Grupa rozpadła się, ale Harris utrzymywał przez kolejne lata kontakt z Lesliem i wokalistą Richiem Taylorem. Z czasem dołączył do nich gitarzysta David Hawkins i tak narodziła się koncepcja wspólnej płyty, nagrywanej gdzieś pokątnie - w przerwach pomiędzy kolejnymi trasami koncertowymi Iron Maiden we współpracy z różnymi muzykami, także Lesliem. Projekt udało się utrzymać w sekrecie, aż do roku 2012, co jest w dzisiejszych czasach nie lada osiągnięciem. Niezwykłą cierpliwością wykazali się też współpracownicy Harrisa, którzy przez tyle lat nie zrezygnowali z czekania na jego czas wolny.

Ogłoszenie ni stąd, ni zowąd w lipcu 2012 roku, że Steve Harris nagrywa solo wzbudziło sporą sensację. Idąc za ciosem album British Lion ukazał się już 24 sierpnia 2012 roku, zbierając mieszane uczucia, szczególnie wśród fanów twórczości muzyka z jego macierzystym zespołem. Zaprezentowana muzyka była mocno osadzona w stylu klasycznego angielskiego hard rocka lat 70., co spowodowało że nie miała szans przebić się na szerszą skalę w mediach. W Anglii trafiła na miejsce 39. zestawień, w USA 138.

Dalsza plany grupy zakładają trasę koncertową, która da Harrisowi pierwszą od wielu lat okazję do przypomnienia sobie klimatu grania w małych klubowych salach. Muzyk z entuzjazmem patrzy także na kontynuację działalności. Oczywiście wszystko to w przerwach działalności Iron Maiden. A tych jak wiemy, zbyt wiele nie ma... Iron Maiden zawsze było i będzie dla mnie priorytetem, ale zawsze ekscytującym jest spróbowanie nowych rzeczy - mówi muzyk, dodając na pewno będzie kolejne nagranie spod znaku British Lion.

Maciej Wilmiński

Data ostatniej modyfikacji: 30-10-2012 r.

Steve Harris

Londyn, Anglia

Aktualny skład:

Steve Harris, Richard Taylor, David Hawkins, Simon Dawson, Barry Fitzgibbon

    Lata działalności:

    2012 -