Encyklopedia Rocka

Początki Kiss można wiązać z powstaniem w 1970 roku grupy Rainbow, której założycielami byli basista Gene Klein (obecnie znany jako Gene Simmons, wcześniej Chaim Weitz, ur. 1949r.) i Brooke Ostrander (instrumenty klawiszowe), do których dołączył stary przyjaciel Gene'a, gitarzysta Steven Coronel. Niedługo potem do kapeli trafił młodziutki gitarzysta Stanley Eisen (obecnie znany jako Paul Stanley, ur. 1952r.), z formacji Uncle Joe, który wcześniej grał z Coronelem w zespole Tree. Skład Rainbow uzupełnił perkusista Joe Davidson, niebawem zastąpiony przez Tony'ego Zarellę. Choć zespół niczym interesującym nie błysnął, to istotnym faktem jest tu przede wszystkim zawiązanie się współpracy pomiędzy Genem i Paulem, co było punktem zwrotnym w karierze obu panów i stało się punktem wyjścia do stworzenia ich kolejnego zespołu.

Obaj panowie mieli ze sobą kontakt już wcześniej, dzięki Stevenowi Coronelowi, ale dopiero przy okazji współpracy w Rainbow, odkryli że nadają na tym samych falach. Co może się wydać dziś zabawne - obaj mieli wówczas problemy z nadwagą i nic generalnie nie wskazywało na to, że staną się w przyszłości rockowymi symbolami seksu. Zresztą Gene nie miał w młodości powodzenia u kobiet i właśnie to było jednym z głównych powodów dlaczego postanowił zostać gwiazdą rocka.

Zespół Rainbow zagrał pierwszy koncert na początku 1971 roku, po czym... postanowił zmienić nazwę. Jednym z powodów był fakt, że już inna kapela grała pod tym szyldem. Tym samym zespół został przemieniony w oryginalnie brzmiący Wicked Lester. Zmiana nazwy wiąże się też ze zmianą charakteru grupy. Rainbow grał głównie covery, Wicked Lester skupiał się na własnym materiale.

Mimo iż młodemu zespołowi udało się podpisać umowę z wytwórnią Epic i nagrać w studiu materiał na swój debiutancki album, to jednak to wcielenie grupy okazało się kompletną porażką. Materiał nagrany w studiu nie został nigdy wydany, nie wzbudził żadnego zainteresowania ani w wytwórni, ani w stacjach radiowych. Po kilku latach, kiedy zespół, występujący już jako Kiss, stał się sławny wytwórnia CBS chciała wydać ten album, jednak zespół i ich management nie chcąc do tego dopuścić wykupił do nich prawa i tym samym zablokował możliwość wydania płyty.

Tymczasem Wicked Lester zaczął się rozpadać. Z grupy odszedł Coronel, pojawił się w niej Ron Leejack, jednak ostatecznie Paul i Gene wkrótce postanowili rozwiązać zespół. Obaj marzyli wciąż o sukcesach i sławie, a nie widzieli takiej możliwości poprzez kontynuację ówczesnego stylu i w tym składzie personalnym. W duszy grało im coś innego i postanowili skompletować zupełnie nową formację (która jednak w dalszym ciągu nazywała się Wicked Lester). W tym czasie do grupy poprzez ogłoszenie w gazecie "Rolling Stone" trafił perkusista Peter Criscuola (znany obecnie jako Peter Criss, ur. 1945 r.). Muzycy starali się pozyskać nowy kontrakt od Epic, wystąpili w tym celu przed przedstawicielem wytwórni, Donem Ellisem, jednak ten nie krył niechęci wobec zespołu, co zakończyło się... zwymiotowaniem brata Petera przed jego nosem.

Paul i Gene pojawili się tymczasem w chórkach na płycie Lyn Cristopher. Muzycy wciąż szukali gitarzysty i w tym celu umieścili ogłoszenie w gazecie "Village Voice", które sprowadziło na przesłuchanie młodego nowojorskiego "zabijakę", niejakiego Paula Daniela "Ace'a" Frehleya (ur. 1951 r.). Ace pokonał w ten sposób wielu starających się o angaż muzyków, między innymi Boba Kulicka, który później kilkakrotnie wspomagał grupę swoimi umiejętnościami, a którego brat, Bruce Kulick stał się w następnej dekadzie gitarzystą Kiss.

Marcin Budyn

Data ostatniej modyfikacji: 20-11-2012 r.

Kiss

Nowy Jork, USA

Aktualny skład:

Paul Stanley, Eric Singer, Gene Simmons, Tommy Thayer

    Lata działalności:

    1973 -