Encyklopedia Rocka

Początek historii Masterplan wiąże się z pewnymi wydarzeniami, które miały miejsce wewnątrz znakomitej niemieckiej formacji Helloween u progu XXI wieku, w roku 2001. W tym właśnie zespole grali wówczas gitarzysta Roland Grapow (ur. 1959 r.) i perkusista Uli Kusch (ur. 1967 r.). Podczas trasy promującej nagrany wówczas album The Dark Ride doszło do konfliktu w szeregach zespołu. Jednym z powodów był stosunek do wspomnianego albumu, który był nieco cięższy i mroczniejszy niż poprzednie produkcje, co wywołało negatywny odbiór części publiczności. Niezrażeni tym Grapow i Kusch uznawali, że nowy kierunek muzyczny jest właściwy. Przeciwne zdanie miała reszta grupy, na czele z liderem, gitarzystą Michaelem Weikathem. I to właśnie z inicjatywy tego ostatniego Grapow i Kusch zostali w końcu wyrzuceni ze składu. Helloween postanowił wrócić do bardziej tradycyjnego, pogodnego powermetalowego grania, zwolnieni muzycy mieli za to wolną rękę...

Grapow już wcześniej, jeszcze jako muzyk Helloween, nagrał dwa solowe albumy - The Four Seasons of Life z 1997 roku i Kaleidoskope nagrany dwa lata później. Na pierwszym wspomagali go zresztą dwaj koledzy z Helloween, basista Markus Grosskopf i właśnie Uli Kusch. Jeszcze przed zwolnieniem Grapow planował z Kuschem pewien poboczny projekt muzyczny. Sytuacja jaka wynikła stała się impulsem, by za ów projekt zabrać się z pełnym zaangażowaniem.

Przyjęto nazwę Masterplan jako, że zespół miał składać się ze znanych muzyków i być swoistą supergrupą na powermetalowej scenie. Do współpracy zaproszono między innymi klawiszowca Janne "Warmana" Wirmana z Children of Bodom, z którym Grapow współpracował wówczas grając gościnnie na płycie solowej Timo Kotipelto ze Stratovariusa Waiting for the Dawn. Wirman podjął wyzwanie. Trochę czasu zajęło znalezienie odpowiedniego wokalisty. Planowano obsadzenie w tej roli Russella Allena, ten jednak ostatecznie pozostał w zespole Symphony X. Grapow i Kusch skierowali się więc do Michaela Kiske, byłego wokalisty Helloween, który również odmówił, motywując to brakiem chęci grania heavy metalu. W końcu jednak trafiono na właściwego człowieka, którym okazał się niejaki Jorn Lande (ur. 1968r.), zwolniony w tamtym czasie z formacji Ark.

Lande miał już za sobą karierę w norweskim hardrockowym Vagabond, w The Snakes Berniego Marsdena i Micky'ego Moody, które nawiązywało do starego hardrockowo/bluesrockowego Whitesnake, wykonując zresztą w dużej mierze ich utwory oraz w progresywnych grupach Ark i Beyond Twilight. W momencie przystąpienia do Masterplan miał też już na koncie dwa solowe albumy. Dzięki ciekawej barwie głosu, podobnej nieco do Davida Coverdale'a, naturalnej melodyjności i dużym umiejętnościom czysto wokalnym okazał się byc kimś, kto ma do zaoferowania coś więcej niż zwykłe darcie się do mikrofonu. W połączeniu z pomysłowością i techniczną biegłością byłych muzyków Helloween dało to niesamowity efekt.

Marcin Budyn

Data ostatniej modyfikacji: 02-01-2014 r.

Masterplan

Hamburg, Niemcy

Aktualny skład:

Roland Grapow, Rick Altzi, Jari Kainulainen, Martin (Marthus) Skaroupka, Axel Mackenrott

    Lata działalności:

    2001 -