Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: Raymond A. Gillen. Amerykański wokalista znany z grupy Badlands oraz krótkiej współpracy z Black Sabbath w drugiej połowie lat 80.

Pochodzi z Nowego Jorku, śpiewaniem zainteresował się w szkole średniej, szybko zaczął występować z różnymi zespołami w klubach w New Jersey. W 1985 dołączył do grupy Rondinelli znanego perkusisty Bobby'ego Rondinelli. Zarejestrowany wówczas album został wydany dopiero jedenaście lat później, w 1996 roku pod szyldem Wardance.

Wkrótce potem otrzymał propozycję posady wokalisty Black Sabbath, a właściwie Tony'ego Iommiego z muzykami towarzyszącymi, gdyż ciężko mówić o ówczesnym składzie grupy w kontekście zespołu. Black Sabbath w fatalnym stylu zaczął właśnie trasę promującą po USA album Seventh Star i po kilku występach w trybie awaryjnym szukano zastępcy dla nieradzącego sobie z wczesnymi utworami grupy i pogrążonego w nałogach Glenna Hughesa. Gillena zaproponował jego przyjaciel, ówczesny basista grupy, Dave Spitz. Propozycja została przyjęła i trasa została dokończona.

Latem 1986 roku rozpoczęto pracę nad nowym albumem grupy, te jednak przedłużały się w nieskończoność. Zmiany studiów nagraniowych, producentów, basistów i perkusistów, spowodowały że Ray Gillen zdecydował się odejść z zespołu w 1987 roku, nie widząc dla niego przyszłości. Jego nagrania z Black Sabbath, w tym surowa wersja albumu The Eternal Idol, są dostępne na wielu bootlegach, natomiast jego jedynym oficjalnym śladem w karierze zespołu przez długi czas pozostawał... śmiech zarejestrowany w utworze Nightmare z The Eternal Idol. Pod koniec 2010 roku ukazała się jednak rozszerzona wersja albumu The Eternal Idol, na którą trafił bonusowy dysk z wersją albumu z wokalami Gillena.

Po odejściu z grupy wziął udział w nagrywaniu drugiej płyty projektu Phenomena - inicjatywie producenta Toma Galleya, jego brata - gitarzysty Mela Galleya i założyciela "Metal Hammera" Wilfrieda Rimensbergera. Efekt tej pracy - album Phenomena II Dream Runner ukazał się w 1987 roku, a Gillen zaśpiewał na tej płycie w czterech utworach.

Następnie dołączył do tworzonego wówczas przez Johna Sykesa Blue Murder, jednakże po nagraniu demówek, Sykes zrezygnował z jego usług, decydując się samodzielnie wykonywać partie wokalne.

Wtedy Gillen skontaktował się z Jake'em E. Lee - ex-gitarzystą zespołu Ozzy'ego Osbourne'a i po dokooptowaniu basisty Grega Chaissona i perkusisty Erica Singera, z którym współpracował w Black Sabbath, stworzył Badlands. Z grupą tą nagrał trzy albumy, w tym Badlands (1989 r.) i Voodoo Highway (1991 r.). W czasie sesji nagraniowej drugiej płyty doszło do konfliktu między Gillenem, a Jake'em E.Lee, co w efekcie doprowadziło do wyrzucenia Gillena z zespołu. Jako, że wcześniej zaplanowano trasę koncertową po Anglii, Gillen pozostał jednak jego członkiem i opuścił jego szeregi po zakończonej trasie. Po latach ukazał się jeszcze jeden album grupy z Gillenem na wokalu - Dusk (nagrany w latach 1992/93, wydany w 1998 r.), stanowiący raczej demo zespołu poszukującego nowej wytwórni płytowej, aniżeli pełnoprawny album.

Po rozpadzie Badlands w 1993 roku stworzył nowy zespół Sun Red Sun, do którego zaprosił między innymi znanego z Alice In Chains Mike'a Starra oraz Bobby'ego Rondinelli. Grupa przetrwała jednak kilka miesięcy, a jej karierę przerwała nagła śmierć Raya Gillena spowodowana AIDS, która nastąpiła w szpitalu New York Hospital. Dwa lata później wydano album Sun Red Sun, zawierający muzykę stworzoną przez tę grupę.

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Ray Gillen

Nowy Jork, USA

* 12-05-1959 + 01-12-1993