Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: Anthony Martin Harford. Brytyjski wokalista i multiinstrumentalista, najbardziej znany z grupy Black Sabbath, w której śpiewał w latach 1987-90 i 1993 - 1996 i z którą nagrał pięć albumów studyjnych i jeden koncertowy.

Zaczynał jako gitarzysta, śpiewać zaczął później, stawiając pierwsze kroki w lokalnych grupach: Orion, Legend i Alliance.

Jest po Ozzym Osbournie wokalistą z najdłuższym stażem w Black Sabbath, do tego pochodzącym, jak oryginalni członkowie grupy, z angielskiego Birmingham. Do zespołu dołączył w trakcie sesji nagraniowej albumu The Eternal Idol, na którym odtwarzał tylko partie nagrane wcześniej przez Raya Gillena. Bardzo słabe przyjęcie tego nieudanego albumu spowodowało, że wielu skreśliło zespół z nim na wokalu, jednakże dzięki kolejnym płytom: Headless Cross (1989 r.) i Tyr (1990 r.) Martin zyskał uznanie fanów. Tony Iommi zdecydował się jednak rozwiązać ówczesny skład na rzecz powrotu do zespołu Ronniego Jamesa Dio, Geezera Butlera i Vinny'ego Appice'a. Martin wrócił jednak do grupy w 1993 roku i grał w niej przez kolejne trzy lata. To z nim nagrano ostatni do tej pory studyjny album studyjny Black Sabbath - Forbidden (1995 r.)

Nie zdobył uznanej pozycji poza Black Sabbath. Wydał dwa albumy solowe Back Where I Belong (1992 r.) i Scream (2005 r.). Na drugim z nim nie tylko śpiewa, ale i gra na basie, perkusji, wiolonczeli i gitarze. Nagrywał między innymi z grupami Forcefield, Rondinelli, Phenomena. Pod koniec lat 90-tych i na początku XXI wieku nagrywał z artystami włoskimi: Aldo Giuntinim i Dario Mollo. Krótko występował także w Classic Whitesnake zespole wykonującym utwory Whitesnake.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Tony Martin

Birmingham, Anglia

* 19-04-1957