Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: Beverley Bevan. Brytyjski perkusista, znany z The Move, Electric Light Orchestra i Black Sabbath.

Perkusję wybrał ze względu na ojca, który grywał na niej na wieczorkach tanecznych. W wieku kilkunastu lat zaczął występować w rożnych szkolnych zespołach, między innymi pod szyldami Rocking Ronnie And The Renegades, Troy Satan And The Hellcats czy The Senators.

Za jego pierwszy profesjonalny zespół uznaje się Denny Laine And The Diplomats, który dostąpił zaszczytu supportowania na jednym z koncertów The Beatles. Stamtąd trafił do Carl Wayne And The Vikings, gdzie występował w Niemczech dając codziennie po kilka koncertów. Zniechęcony tym Bevan opuścił szeregi grupy i dołączył do lokalnego The Move, które miało stanowić supergrupę złożoną z najlepszych muzyków z Birmingham. Pierwszy singiel zespołu, Night of Fear osiągnął olbrzymi sukces sięgając drugiego miejsca brytyjskich list przebojów. W ciągu następnych lat zespół zdołał jeszcze umieścić dziewięć utworów w brytyjskim TOP 20 singli, stając się jedną z najpopularniejszych angielskich formacji lat 60-tych. Po wydaniu czterech albumów, grupa rozpadła się w 1972 roku. Bevan z częścią jej członków działał już wówczas od jakiegoś czasu pod szyldem Electric Light Orchestra, z którym odnosił wielkie sukcesy do roku 1986, kiedy to zespół został rozwiązany.

W roku 1980 opublikował książkową biografię tej grupy, a w 1987 próbował ją wskrzesić, jednak sprzeciw lidera Jeffa Lynna, spowodował - za zgodną Lynne'a - założenie nowej grupy - Electric Light Orchestra Part II, grającej oczywiście repertuar ELO, ale także pracującego nad nowym materiałem. Zespół wydał dwie płyty: Electric Light Orchestra Part Two (1991 r.) oraz Moment Of Truth (1994 r.). W 1999 roku Bevan zdecydował się rozwiązać grupę, przekazał też swoje 50% praw do nazwy Electric Light Orchestra Jeffowi Lyne'owi, który stał się jej jedynym właścicielem.

W roku 1983 i 1984 na prośbę starych znajomych Tony'ego Iommiego i Geezera Butlera, zastąpił Billa Warda na stanowisku perkusisty Black Sabbath, ponieważ ten z powodów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w trasie promującej album Born Again. Zagrał także na płycie The Eternal Idol (1987 r.) tejże grupy.

Po kilkuletniej przerwie powrócił do muzyki z własnym Bev Bevan's Move, z którym działa od 2004 roku.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Bev Bevan

Birmingham, Anglia

* 24-11-1944