Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie David Walker. Brytyjski gitarzysta i wokalista, znany przede wszystkim z występów z Savoy Brown i Fleetwood Mac. Był też następcą Ozzy'ego Osbourne'a w Black Sabbath, jednakże ze względu na powrót Osbourne'a do składu po kilku miesiącach, jedyną pamiątką jego występów z zespole jest występ w programie BBC "Look Hear".

Zaczynał na początku lat 60-tych jako gitarzysta rytmiczny, a później wokalista The Redcaps z którymi nagrał trzy single (w tym dwa covery), które jednak nie przyniosły najmniejszych sukcesów. Zespół rozpadł się, a Walker trafił do Beckett, gdzie grał przez kilka następnych lat, podczas których zespół nie wydał żadnych oficjalnych wydawnictw. Debiut fonograficzny zaliczył w Idle Race, gdzie trafił jako wokalny zastępca Jeffa Lyne'a i wydał Time Is (1971 r.). Z tego zespołu przeniósł się do uznanego Savoy Brown, z którymi odniósł ogromny sukces albumami Street Corner Talking (1971 r.) i Hellbound Train (1972 r.), a po nagraniu Lion's Share (1973 r.) odszedł do Fleetwood Mac. W zespole tym występował jednakże tylko niewiele ponad rok - zaśpiewał na dwóch utworach z płyty Penguin (1973 r.) i wystąpił na trasie koncertowej promującej płytę. Podczas prac nad następcą Penguin pozostali członkowie grupy orzekli, że jego głos nie pasuje do jej stylu, co przyznał zresztą sam Walker, opuszczając zespół.

W 1977 roku, Walker przyjął od Tony'ego Iommiego propozycję dołączenia do Black Sabbath, którego szeregi opuścił właśnie Ozzy Osbourne. I tu jednak nie zagrzał miejsca na długo. W listopadzie 1977 napisał słowa do utworów skomponowanych przez muzyków zespołu na nowy album, w styczniu 1978 zadebiutował z formacją w programie "Look Hear" angielskiego BBC, gdzie wykonał War Pigs i jeden nowy utwór, po czym otrzymał informację, iż ze względu na powrót Osbourne'a zespół rezygnuje z jego usług.

Po odejściu z Black Sabbath na kilka lat wycofał się z muzycznego życia, powrócił w roku 1986 dołączając do nowego wcielenia Savoy Brown, wydając między innymi albumy Make Me Sweat (1988 r.) i Kings Of Boogie (1989 r.), z którymi współpracował do roku 1991.

W ostatnim czasie działa solo pod szyldem Dave Walker Band.

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Dave Walker

Walsall, Staffordshire, Anglia

* 25-02-1945