Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Grał w zespołach:

Właściwie: Terence Michael Butler.

Angielski basista, kompozytor i autor tekstów, współzałożyciel i muzyk grupy Black Sabbath.

Pochodzi z robotniczej rodziny z angielskiego Birmingham. Po skończeniu szkoły średniej, pracował w fabryce i przyuczał się do fachu księgowego, marzył jednak o karierze muzyka rockowego.

Zaczynał jako gitarzysta rytmiczny grupy Rare Breed, do której ściągnął Ozzy'ego Osbourne'a, odpowiadając na zamieszczone przez niego w sklepie muzycznym ogłoszenie. Zespołowi szło jednak bardzo marnie, toteż szybko został rozwiązany. Po kilku miesiącach jego drogi ponownie jednak zeszły się z Osbournem. Tym razem to tamten zaproponował mu posadę - basisty w formowanej z Tonym Iommim i Billem Wardem kapeli, która początkowo nazywała się Polka Tulk, a następnie Earth. Kiedy okazało się, że działa już grupa o takiej nazwie, to właśnie Butler zaproponował szyld Black Sabbath, pod którym grupa zdobyła światową sławę, stając się jedną z najważniejszych w historii rocka.

Gra Geezera Butlera od razu zwracała uwagę. Nie był to stojący w cieniu basista, szarpiący przez cały utwór jedną strunę. Jego brzmienie charakteryzował obniżony strój gitary oraz częste dublowanie riffów Tony'ego Iommiego, co dawało znakomity efekt. Jako jeden z pierwszych basistów zaczął używać efektu "kaczki".

Butler był autorem niemalże wszystkich tekstów Black Sabbath w czasach, gdy w grupie śpiewał Ozzy Osbourne. To on, interesujący się okultyzmem, science-fiction, i horrorami, nadał grupie demoniczny, mroczny charakter w początkach działalności.

Odszedł z Black Sabbath w 1984 roku i założył Geezer Butler Band, dokąd ściągnął siostrzeńca Pedro Howse'a jako gitarzystę i Carla Sentence'a w roli wokalisty. Grupa działała jednak bardzo krotko.

W latach 1988-1990 koncertował z zespołem Ozzy'ego Osbourne'a na trasie promującej album No Rest For The Wicked w trakcie której grupa wystąpiła między innymi na słynnym Moscow Music Peace Festival w 1989 roku. Pamiątką z tej trasy jest EP-ka Just Say Ozzy (1990 r.). Butler dołączył także do grupy Osbourne'a w 1995 roku, biorąc udział w sesji nagraniowej albumu Ozzmosis, na której był również współtwórcą dwóch utworów.

Później sformował własny zespół g//z/r, ponownie z siostrzeńcem - Pedro Howsem, a także perkusistą Deen Castronovo (który również grał na Ozzmosis) i wokalistą Fear Factory Burtonem C. Bellem. Dwa lata później zespół zmienił nazwę na Geezer i wydał album Black Science z wokalistą Clarkiem Brownem. A w 2004 już z innym perkusistą, Chadem Smithem (nie tym z Red Hot Chili Peppers) Ohmwork.

W 1990 roku wrócił do Black Sabbath, które działało wówczas z wokalistą Ronniem Jamesem Dio, a od 1993 roku z Tonym Martinem. Odszedł w 1994 roku po trasie promującej album Cross Purposes, aby wrócić trzy lata później, kiedy to zespół reaktywował się w oryginalnym składzie.

W latach 2006-2010 działał w Heaven And Hell, grupie złożonej z muzyków Black Sabbath w składzie znanym z płyt Mob Rules czy Dehumanizer.

Żonaty z Glorią. Jest wegetarianinem i pacyfistą.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Geezer Butler

Birmingham, Anglia

* 17-07-1949