Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Właściwie: William Thomas Ward. Angielski perkusista, znany przede wszystkim jako współzałożyciel i członek Black Sabbath.

Pochodzi z robotniczej rodziny z angielskiego Birmingham. Na perkusji zaczął grać w wieku siedmiu lat, a kilka lat później stwierdził, iż będzie to jego sposób na życie.

Zaczynał w Mythology, gdzie grał wspólnie z Tonym Iommim. Później wraz z nim dołączył do Ozzy'ego Osbourne'a i Geezera Butlera formując Polka Tulk, które później zmieniło nazwę na Earth i finalnie na Black Sabbath. Z tą grupą zdobył światową sławę, zwracając uwagę krytyków na swój specyficzny, ciekawy jazzujący styl gry. Zaśpiewał w dwóch utworach grupy: It's Alright z Technical Ecstasy (1976 r.) i Swinging the Chain z Never Say Die (1978 r.).

W Black Sabbath grał do roku 1980, odszedł w czasie trasy promującej płytę Heaven And Hell. Wrócił w roku 1983, kiedy to zespół objawił się w składzie z Ianem Gillanem w roli wokalisty i nagrał album Born Again. Z powodów zdrowotnych nie wziął jednak udziału w trasie koncertowej, choć na krotko wrócił jeszcze do składu na wiosnę 1984 roku.
Ponownie zasilił szeregi Black Sabbath dziesięć lat później, jednakże członkiem zespołu był tylko trzy miesiące - od października do grudnia 1994 roku. Na dobre wrócił wraz z Ozzym Osbournem pod koniec 1997 roku.
Co prawda zespół reaktywował się z Ozzym Osbournem w składzie parę miesięcy wcześniej, występując w ramach Ozzfest 1997, jednakże wówczas zastępował go - decyzją Sharon Osbourne - Mike Bordin. Nie brał również udziału w koncertach w 1998 roku z powodu zawału serca, którego doznał w czasie prób w maju 1998 roku. Na szczęście powrócił do pełni zdrowia i w latach 1999-2005 regularnie koncertował z zespołem.

Wydał dwa albumy solowe: Ward One: Along The Way (1988 r.), gdzie gościnnie w dwóch utworach zaśpiewał Ozzy Osbourne, a zagrali także między innymi Zakk Wylde i Jack Bruce oraz When The Bough Breaks (1997 r.), gdzie pełnił wyłącznie rolę wokalisty.

Ogłoszono, iż będzie brał udział w projekcie Heaven And Hell, czyli wskrzeszonym Black Sabbath w składzie z płyty Heaven And Hell. Jednakże, nie zdecydował się wziąć czynnego udziału w tym projekcie i został zastąpiony przez Vinny'ego Appice'a.

Od 2002 roku prowadzi audycję "Rock 50" w kalifornijskim radio WPMD koledżu Cerritos College.

Ma dwóch synów i córkę.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Bill Ward

Birmingham, Anglia

* 05-05-1948