Encyklopedia Rocka

Grał w zespołach:

Niemiecki wokalista znany przede wszystkim z występów w grupie Helloween. Do tego zespołu trafił z formacji III Prophecy jeszcze jako nastolatek i z miejsca stał się gwiazdą heavy metalu, dzięki płytom Keeper Of The Seven Keys Part 1 i Keeper Of The Seven Keys Part 2. Z zespołu odszedł w roku 1993, na skutek tarć wewnątrz grupy. Krążyła wówczas plotka, że może zastąpić Bruce'a Dickinsona w Iron Maiden, co nie było jednakże prawdą. Kiske zajął się solowymi projektami.

Swoim imieniem i nazwiskiem sygnował cztery albumy. Instant Clarity (1996 r.), Readiness to Sacrifice (1999 r.). Kiske (2006 r.) prezentują muzykę lżejszą niż muzyka z czasów Helloween. Także czwarty solowy album Past In Different Ways utrzymany jest w łagodniejszych klimatach, zawiera jednak przeróbki piosenek z czasów Helloween. Kiske założył też formację SupaRed z którą w 2003 roku nagrał album o takim właśnie tytule, jednak nie był to udany projekt. Od 2005 roku wpółpracował z Place Vendome (albumy: Place Vendome, 2005 r. i Streets Of Fire, 2009 r.) W 2009 roku podjął z kolei współpracę z amerykańską wokalistką Amandą Sommerville, czego rezultatem jest wydany w następnym roku album Kiske/Sommerville. Również w 2009 roku założył formację Unisonic, do której w 2011 roku dołączył Kai Hansen i z którą w 2012 nagrał EPkę Ignition i album Unisonic. Kiske regularnie współpracował też z Tobiasem Sommetem w ramach projektu Avantasia.

Michael Kiske ma na koncie też sporo gościnnych występów między innymi na albumach Gamma Ray, Masterplan, Edguy, czy Timu Tolkki.

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 05-11-2013 r.

Michael Kiske

Hamburg, Niemcy

* 24-01-1968