Encyklopedia Rocka
  • Na początku pracy nad **Wish You Were Here** muzycy postanowili wrĂłcić do porzuconego kilka lat wcześniej pomysłu nagrania muzyki stworzonej za pomocą wszystkiego... z wyjątkiem instrumentĂłw muzycznych. Jednak i tym razem pomysł zakończył się klapą - przez miesiąc powstało niewiele ponad minutę muzyki - i muzycy nigdy więcej do niego nie powrĂłcili. Jedyną pozostałością po tym pomyśle był wykorzystany w intro do pierwszej części //Shine On You Crazy Diamond// dĹşwięk pocierania palcem o wypełnione w róşnym stopniu wodą kieliszki.
  • Album powstał w studio Abbey Road.
  • UtwĂłr //Have A Cigar// zaśpiewał nagrywający w studiu obok dobry kolega muzykĂłw **Pink Floyd** - Roy Harper. Stało się tak dlatego, poniewaĹź David Gilmour odmĂłwił zaśpiewania utworu, gdyĹź nie był przekonany co do wymowy tekstu, a Roger Waters nie był zadowolony ze swojego wykonania. Po wydaniu albumu Waters zaczął Ĺźałować, Ĺźe to jednak nie jego partia wokalna ostatecznie się tam znalazła, poniewaĹź uwaĹźał Ĺźe swoje teksty powinien śpiewać osobiście.
  • DĹşwięki imitujące odgłosy fabryczne w utworze //Welcome to the Machine// zostały stworzone przez Rogera Watersa przy wykorzystaniu syntezatora VCS 3.
  • Zalążki utworu //Shine on You Crazy Diamond// powstały w pierwszej połowie 1974 roku na bazie jammĂłw członkĂłw zespołu. Punktem wyjścia była fraza gitarowa wymyślona przez Gilmoura.
  • W czasie prac nad płytą powstały utwory //Raving and Drooling// oraz //Gotta Be Crazy//, ktĂłre ostatecznie nie znalazły się na albumie.
  • Utwory //Shine on You Crazy Diamond// i //Wish You Were Here// w warstwie słownej nawiązują do postaci Syda Barretta - pierwszego lidera grupy, wĂłwczas trapionego powaĹźną chorobą umysłową. Jak tłumaczy sam Roger Waters, utwory te nie opowiadają bezpośrednio o Barret'cie, raczej pokazują go jako symbol nieobecności.
  • Podział utworu //Shine on You Crazy Diamond// na dwie części - otwierającą i zamykającą album - był pomysłem Rogera Watersa. Sprzeciwiał się mu David Gilmour, jednak w wewnątrzzespołowym głosowaniu, zwyciężyła koncepcja Watersa.
  • Na pierwszym wydaniu albumu, okładka płyty była owinięta w czarną i nieprzejrzystą folię, co miało symbolizować "nieobecność" - główny temat poruszony w tekstach płyty. Dodatkowo na folię naklejono nazwę zespołu wraz z obrazkiem wyciągniętych w geście powitania mechanicznych dłoni. Naklejenie nazwy wymusiła wytwĂłrnia płytowa, ktĂłra dodatkowo - oczywiście ze względu na koszty - nie chciała wyrazić zgody na to, aby pod folią znajdowała się jeszcze właściwa okładka albumu.
  • Do zdjęcia na okładce albumu pozowali kaskaderzy Ronnie Rondell i Danny Rogers. Z powodu silnego wiatru w czasie robienia zdjęć Rondellowi zaczęły palić się wąsy.
  • Zdjęcie widoczne na okładce albumu wykonano na tle studiĂłw wytwĂłrni Warner Bros. w Los Angeles.
  • Muzycy chcieli w utworze //Wish You Were Here// umieścić partię skrzypiec. Wynajęli słynnego skrzypka Stephane'a Grapelly'ego, ktĂłry pracował w studio obok, aby je wykonał. Nie wykorzystali jednak nagranej przez niego partii w utworze, poniewaĹź uznali, Ĺźe do niego nie pasuje.
  • Wstęp do //Wish You Were Here//, w ktĂłrym słyszymy przeskakiwanie pomiędzy stacjami muzycznymi jest dziełem Davida Gilmoura, ktĂłry nagrał dokonane przez siebie kręcenie gałką samochodowego radia. Dzieła dokonał we własnym samochodzie zaparkowanym tuĹź przed studiem nagraniowym.
  • 5 czerwca 1975 roku, w dniu ślubu Davida Gilmoura, prace nad albumem trwały w najlepsze ze względu na napięty harmonogram. Tego dnia w studio nieoczekiwanie pojawił się sam Syd Barrett. Początkowo nie został on jednak rozpoznany przez członkĂłw zespołu, poniewaĹź jego wygląd zewnętrzny mocno się zmienił od czasu, kiedy muzycy ostatnio go widzieli. Wizyta ta miała spory wpływ na atmosferę panującą przy dalszej pracy, członkowie grupy byli zszokowani wyglądem i stanem dawnego kolegi.
  • PoniewaĹź zespół był niezadowolony ze współpracy z wytwĂłrnią Capitol, stanowiącą amerykańską część koncernu EMI, **Wish You Were Here**, jest to pierwszy album grupy wydany w USA przez filię CBS Records, firmy Columbia Records.
  • Albu

Wish You Were Here

Pink Floyd

Data wydania: 1976

Wytwórnia: Harvest

Typ: Album studyjny

Producent: Pink Floyd

Gatunki: