- Na poczÄ tku pracy nad **Wish You Were Here** muzycy postanowili wrĂłciÄ do porzuconego kilka lat wczeĹniej pomysĹu nagrania muzyki stworzonej za pomocÄ wszystkiego... z wyjÄ tkiem instrumentĂłw muzycznych. Jednak i tym razem pomysĹ zakoĹczyĹ siÄ klapÄ - przez miesiÄ c powstaĹo niewiele ponad minutÄ muzyki - i muzycy nigdy wiÄcej do niego nie powrĂłcili. JedynÄ pozostaĹoĹciÄ po tym pomyĹle byĹ wykorzystany w intro do pierwszej czÄĹci //Shine On You Crazy Diamond// dĹşwiÄk pocierania palcem o wypeĹnione w róşnym stopniu wodÄ kieliszki.
- Album powstaĹ w studio Abbey Road.
- UtwĂłr //Have A Cigar// zaĹpiewaĹ nagrywajÄ cy w studiu obok dobry kolega muzykĂłw **Pink Floyd** - Roy Harper. StaĹo siÄ tak dlatego, poniewaĹź David Gilmour odmĂłwiĹ zaĹpiewania utworu, gdyĹź nie byĹ przekonany co do wymowy tekstu, a Roger Waters nie byĹ zadowolony ze swojego wykonania. Po wydaniu albumu Waters zaczÄ Ĺ ĹźaĹowaÄ, Ĺźe to jednak nie jego partia wokalna ostatecznie siÄ tam znalazĹa, poniewaĹź uwaĹźaĹ Ĺźe swoje teksty powinien ĹpiewaÄ osobiĹcie.
- DĹşwiÄki imitujÄ ce odgĹosy fabryczne w utworze //Welcome to the Machine// zostaĹy stworzone przez Rogera Watersa przy wykorzystaniu syntezatora VCS 3.
- ZalÄ Ĺźki utworu //Shine on You Crazy Diamond// powstaĹy w pierwszej poĹowie 1974 roku na bazie jammĂłw czĹonkĂłw zespoĹu. Punktem wyjĹcia byĹa fraza gitarowa wymyĹlona przez Gilmoura.
- W czasie prac nad pĹytÄ powstaĹy utwory //Raving and Drooling// oraz //Gotta Be Crazy//, ktĂłre ostatecznie nie znalazĹy siÄ na albumie.
- Utwory //Shine on You Crazy Diamond// i //Wish You Were Here// w warstwie sĹownej nawiÄ zujÄ do postaci Syda Barretta - pierwszego lidera grupy, wĂłwczas trapionego powaĹźnÄ chorobÄ umysĹowÄ . Jak tĹumaczy sam Roger Waters, utwory te nie opowiadajÄ bezpoĹrednio o Barret'cie, raczej pokazujÄ go jako symbol nieobecnoĹci.
- PodziaĹ utworu //Shine on You Crazy Diamond// na dwie czÄĹci - otwierajÄ cÄ i zamykajÄ cÄ album - byĹ pomysĹem Rogera Watersa. SprzeciwiaĹ siÄ mu David Gilmour, jednak w wewnÄ trzzespoĹowym gĹosowaniu, zwyciÄĹźyĹa koncepcja Watersa.
- Na pierwszym wydaniu albumu, okĹadka pĹyty byĹa owiniÄta w czarnÄ i nieprzejrzystÄ foliÄ, co miaĹo symbolizowaÄ "nieobecnoĹÄ" - gĹĂłwny temat poruszony w tekstach pĹyty. Dodatkowo na foliÄ naklejono nazwÄ zespoĹu wraz z obrazkiem wyciÄ gniÄtych w geĹcie powitania mechanicznych dĹoni. Naklejenie nazwy wymusiĹa wytwĂłrnia pĹytowa, ktĂłra dodatkowo - oczywiĹcie ze wzglÄdu na koszty - nie chciaĹa wyraziÄ zgody na to, aby pod foliÄ znajdowaĹa siÄ jeszcze wĹaĹciwa okĹadka albumu.
- Do zdjÄcia na okĹadce albumu pozowali kaskaderzy Ronnie Rondell i Danny Rogers. Z powodu silnego wiatru w czasie robienia zdjÄÄ Rondellowi zaczÄĹy paliÄ siÄ wÄ sy.
- ZdjÄcie widoczne na okĹadce albumu wykonano na tle studiĂłw wytwĂłrni Warner Bros. w Los Angeles.
- Muzycy chcieli w utworze //Wish You Were Here// umieĹciÄ partiÄ skrzypiec. WynajÄli sĹynnego skrzypka Stephane'a Grapelly'ego, ktĂłry pracowaĹ w studio obok, aby je wykonaĹ. Nie wykorzystali jednak nagranej przez niego partii w utworze, poniewaĹź uznali, Ĺźe do niego nie pasuje.
- WstÄp do //Wish You Were Here//, w ktĂłrym sĹyszymy przeskakiwanie pomiÄdzy stacjami muzycznymi jest dzieĹem Davida Gilmoura, ktĂłry nagraĹ dokonane przez siebie krÄcenie gaĹkÄ samochodowego radia. DzieĹa dokonaĹ we wĹasnym samochodzie zaparkowanym tuĹź przed studiem nagraniowym.
- 5 czerwca 1975 roku, w dniu Ĺlubu Davida Gilmoura, prace nad albumem trwaĹy w najlepsze ze wzglÄdu na napiÄty harmonogram. Tego dnia w studio nieoczekiwanie pojawiĹ siÄ sam Syd Barrett. PoczÄ tkowo nie zostaĹ on jednak rozpoznany przez czĹonkĂłw zespoĹu, poniewaĹź jego wyglÄ d zewnÄtrzny mocno siÄ zmieniĹ od czasu, kiedy muzycy ostatnio go widzieli. Wizyta ta miaĹa spory wpĹyw na atmosferÄ panujÄ cÄ przy dalszej pracy, czĹonkowie grupy byli zszokowani wyglÄ dem i stanem dawnego kolegi.
- PoniewaĹź zespóŠbyĹ niezadowolony ze wspĂłĹpracy z wytwĂłrniÄ Capitol, stanowiÄ cÄ amerykaĹskÄ czÄĹÄ koncernu EMI, **Wish You Were Here**, jest to pierwszy album grupy wydany w USA przez filiÄ CBS Records, firmy Columbia Records.
- Albu