Encyklopedia Rocka

7 / 10

Maciej Wilmiński

Reaktywowane Black Sabbath z Ozzym Osbournem w składzie o nowej płycie wciąż tylko mówiło. Co prawda w repertuarze koncertowym pojawił się nowy utwór Scary Dreams, jednakże na tym się skończyło. A, że kolejnej koncertówki wydawać nie wypadało (zwłaszcza, że Ozzy solowo wydał wówczas album Live At Budokan), a fani domagali się nowych wydawnictw, sięgnięto do archiwów.

Pierwszy dysk wypełniło doskonale znane Live At Last, które w tym momencie otrzymało status oficjalnego wydawnictwa. Czyli wiadomo - surowizna i żywioł. Po szczegóły odsyłam do recenzji tejże płyty.

Natomiast prawdziwym rarytasem w tym zestawie jest dysk drugi. Zawiera on (w dość dziwnie ułożonej kolejności) zestaw kilku utworów ze słynnego (i doskonale znanego z bootlegów) koncertu z Olympia Theatre z Paryża z grudnia 1970 roku oraz trzy utwory pochodzące z albumu Sabotage z występu z trasy go promującej z 1976 roku w Asbury Park, New Jersey. Zestaw zatem znakomity.

Wśród numerów z Sabotage największą perełką wydaje się być Megalomania. Wykonanie tego utworu jest tu nie lada gratką. Wszak wydaje się, że to utwór wybitnie nienadający się na koncerty, a tu proszę. I choć wpadek nie zabrakło (szczególnie wokalnych, gdyż Ozzy momentami śpiewa mocno bokami), to trzeba przyznać, że wyszło to ciekawie.

Natomiast wersje Hole in the Sky i Symptom of the Universe (oczywiście bez akustycznej części, skrócone w stosunku do wersji studyjnej) to po prostu energetyczne bomby z wrzeszczącym wniebogłosy Ozzym. Podobnie, jak w przypadku Live At Last nie tuszowano wszelkich niedociągnięć i brudów, zapis poraża wręcz swą autentycznością. Do tego szalejący Ozzy... Are you high? - wrzeszczy do publiczności, po czym sam rozbrajająco odpowiada So am I...

Data dodania: 01-01-2012 r.

Past Lives

Black Sabbath

Data wydania: 2002

Wytwórnia: Sanctuary

Typ: Składanka

Gatunki: