Encyklopedia Rocka

7 / 10

Marcin Budyn

Zaczyna się doskonale! Pochodzący z repertuaru Russa Ballarda Riding with the Angels to kapitalna porcja melodyjnego metalu imponująca niesamowitą energią i równie niesamowitą nośnością. O jego sile stanowi motoryczny gitarowy riff i niezwykle chwytliwy refren. Niewiele ustępuje temu utworowi drugi z kolei utwór Earth MOther oparty na galopującym rytmie i krwistym riffie, z wykrzyczanym, donośnym refrenem i przejmującą solówką Samsona. Zarówno w refrenach jak i zwrotkach słychać już w pełni świadomego swych możliwości Bruce'a Dickinsona.

Brzmieniowo płyta jest lepsza od swojej poprzedniczki, akompaniament brzmi potężniej i po dwóch pierwszych utworach mogłoby się wydawać, że po znakomitej Head On mamy tu do czynienia z jeszcze lepszym, pełniejszym dziełem. Niestety wraz z kolejnymi utworami okazuje się, że pod względem kompozycyjnym Shock Tactics pozostaje w tyle za poprzedniczką, niektóre pozycje (jak np. pobrzmiewające bardziej komercyjnym obliczem Deep Purple Nice Girl) wydają się być zbyt błahe, inne z kolei zagrane są siłowo, bez konceptu (Grime Crime). Warto wyróżnić za to Bright Lights oparty na agresywnym riffie i wspomnieć, że na płycie znalazła się tym razem jedna ballada - kończąca płytę Communion.

Trochę kombinowania jest w wolno toczącym się Blood Lust z klimatyczną partią solową w środkowej części utworu. W ogóle w grze gitarzysty Samsona jest sporo fajnych zagrywek, jednak w dobie szybkich, efekciarskich popisowych gitarowych solówek jego gra nie budzi jakiejś szczególnej ekscytacji. Jest ona wyraźnie nasiąknięta bluesem - jeszcze bardziej słychać to na kolejnych płytach grupy. Tym samym Samson nawet w dobie Dickinsona, nieco odstawał od kanonów metalu wyznaczanych wówczas przez Iron Maiden czy Judas Priest.

Początek płyty jest świetny, potem jest już nieco gorzej, pozostaje więc niedosyt.

Data dodania: 27-07-2012 r.

Shock Tactics

Samson

Data wydania: 1981

Wytwórnia: RCA

Typ: Album studyjny

Producent: Tony Platt

Gatunki: