Encyklopedia Rocka

Jest członkiem:

Właściwie: John Michael Osbourne. Ikona muzyki rockowej. Nazywany "ojcem chrzestnym" heavy-metalu lub "księciem ciemności". Jedna z najbardziej barwnych, skandalizujących, a zarazem najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci światowego rocka. Wokalista słaby technicznie, ale posiadający bardzo charakterystyczną, wysoką barwę głosu, a przede wszystkim - obdarzony niezwykłą sceniczną charyzmą. Do wielkich sukcesów wybił się z biedoty i nizin społecznych robotniczego Birmingham.

Zaczynał wspólnie z kolegą, Geezerem Butlerem, w grupie Rare Breed, która połączyła swe siły z Tonym Iommim i Billem Wardem, tworząc grupę Polka Tulk, która zmieniła nazwę na Earth, a w końcu na Black Sabbath. Grupa ta, tworząc niezwykle ciężką w brzmieniu i mroczną muzykę, z automatycznie śpiewającym unisono do riffów Osbournem, szybko okazała się muzyczną sensacją, zrewolucjonizowała światowego rocka i zdobyła olbrzymią sławę. Pierwsze sześć płyt tego zespołu, nagranych w latach 1970-75, stanowi klasykę ciężkiego rocka. Dwa ostatnie - powstawały już w nieprzyjemnej atmosferze i odniosły umiarkowany sukces. W 1979 Osbourne zostaje wyrzucony z zespołu, głównie ze względu na coraz mniejsze zainteresowanie jego działalnością oraz nieustające kłótnie z Tonym Iommim. Z kolegami pogodził się dopiero w latach 90-tych, kiedy to wskrzeszono Black Sabbath w oryginalnym składzie i w którym - z przerwami - Ozzy znów śpiewał do 2006 roku.

Rok 1979 spędził głównie w hotelu Le Parc w Los Angeles, gdzie nie mogąc poradzić sobie po odejściu z zespołu, pił na umór i zażywał spore ilości narkotyków. Z rynsztoku wyciągnęła go Sharon Arden - jego późniejsza żona - która wspólnie ze swym ojcem, Donem, zdecydowała się zająć solową karierą muzyka. Po zebraniu zespołu, którego nieoczekiwanie najjaśniejszą gwiazdą stał się gitarzysta Randy Rhoads (jego talent dosłownie eksplodował) Ozzy rozpoczął w 1980 r. solową karierę, która staje się aż do dzisiaj nieprzerwanym pasmem sukcesów. Z początku wydawał płyty corocznie (dwie najsłynniejsze - Blizzard Of Ozz w 1980 r., a Diary Of A Madman w 1981 r.), aby z czasem zdecydowanie obniżyć częstotliwość ich nagrywania (w ciągu ostatnich 20 lat wydał zaledwie pięć studyjnych albumów). Słynął z odkrywania muzycznych talentów, którzy w jego zespole zdobywali sławę i uznanie. Do takich zalicza się ś.p. Randy'ego Rhoadsa, Jake'a E.Lee, Mike'a Ineza, Roberta Trujillo, Randy'ego Castillo czy w końcu ikonę współczesnej gitary - Zakka Wylde'a.

Jego kariera obfitowała w niezliczone ekscesy i skandale, których głównym powodem było zdecydowane nadużywanie alkoholu i narkotyków. Odgryzienie głowy gołębiowi i nietoperzowi, strzelanie z katapulty surowym mięsem do publiczności na koncertach, wysikanie się na Fort Alamo - miejscu narodowego kultu Amerykanów, próba uduszenia własnej żony - to tylko najsłynniejsze z jego ekscesów. Nie dziwi więc fakt, że przez wiele lat cieszył się złą sławą. Ekscesy i hedonistyczny tryb życia przerwał dopiero w latach 90-tych, kiedy zaczęło się to coraz mocniej odbijać się na jego zdrowiu.

Współpracował i gościnnie brał udział w nagraniach wielu muzyków, spośród których wymienić należałoby przynajmniej Motorhead, Litę Ford, Gary'ego Moore'a, Type O'Negative, Roba Zombie, Ringo Starra, Ricka Wakemana, Wu-Tang Clan, Black Label Society, Kim Basinger, Infectious Grooves czy Alice Coopera.

Tym większy można mieć do niego żal, że dziś przez większość osób kojarzony jest nie ze swoimi dokonaniami muzycznymi, ale z kręconym dla MTV reality show The Osbournes, który dokumentuje codzienne życie Ozzy'ego i jego najbliższej rodziny. Dla wielu występ Ozzy'ego w tym programie był zaprzeczeniem etosu rockandrollowca, który zawsze wyznawał, sprzedaniem własnej legendy i własnych dokonań. Od czasu emisji pierwszego odcinka, szacunek rockowego środowiska do Osbourne'a bardzo mocno spadł, ale cokolwiek by się działo, nikt i nic nie jest w stanie odebrać jego wielkich muzycznych dokonań...

Polecane płyty:

Data ostatniej modyfikacji: 01-01-2012 r.

Ozzy Osbourne

Birmingham, Anglia

* 03-12-1948