Encyklopedia Rocka
  • Pidżama dość oryginalnie podchodzi do swojej twórczości. Na skutek skomplikowanej historii grupy, wiele utworów jest dostępnych w bardzo różnych wersjach na różnych płytach, co wprowadza niemały zamęt.

  • Także nadawanie tytułów płytom dalekie jest od banału. Istnieją równolegle dwa wydawnictwa pod tytułem Ulice jak Stygmaty - pierwsze demo zespołu i płyta z 1999 roku. Istnieje także utwór pod tytułem Ulice jak stygmaty, który jednak znajduje się wyłącznie na płycie... Futurista. Z kolei utwór Złodziej zapalniczek, wcale nie pochodzi z płyty pod tym samym tytułem (Złodzieje Zapalniczek, 1997), a dopiero z następnej - Styropian (1998).

  • Tradycją jest organizowanie grudniowych koncertów urodzinowych. Początkowo odbywały się one w Poznaniu, natomiast od 2000 roku zmieniły się w ogólnopolską trasę.

  • Pierwsze demo zespołu, wedle słów Grabaża, sfinansowane zostało z pieniędzy od francuskich anarchistów.

  • Utwór Outsider to kompozycja Muńka Staszczyka z zamierzchłych czasów zespołu T.Love Alternative. Po latach okazało się, że Muniek w ogóle o tym numerze nie pamiętał i jedynyną osobą, która mogła umożliwić jego odtworzenie był Grabaż, który w 1983 roku zagrał go z przyjaciółmi na jakimś koncercie i nagrał na kasetę.

  • Teksty Grabaża oceniane są w kategoriach poetyckich. Mimo wielokrotnych zapewnień samego zainteresowanego, że nie czuje się poetą, już w 1994 roku jego twórczość ukazała się drukiem pod tytułem Welwetowe Swetry. Pozycja została uzupełniona i wznowiona trzy lata później. W 2008 roku ukazał się kolejny zbiór tekstów Grabaża, zatytułowany Wiersze. Ów tytuł wywołał wiele kontrowersji w obliczu poprzednich deklaracji autora. Tak do sprawy odniósł się sam Grabaż: Napisano już kilka poważnych prac magisterskich o moich słowach, gdzie autorzy udowadniają niezbicie, żem poetą jest. Ktoś im te prace sprawdzać musiał, więc już nie protestuję, przez okno nie wyskakuję. Rzecz w tym, że ja – w swoim mniemaniu i według mej najlepszej wiedzy, którą o sobie posiadam – w życiu nie napisałem ani jednego wiersza....

Pidżama Porno

Poznań, Polska

Gatunki:

    Lata działalności:

    1987 - 1990, 1994 - 2007, 2015 -